Czym jest Skyrunning 2013 ?


Nowy sezon Skyrunning rozpocznie długo oczekiwany cykl biegów ultra. Zawody rozgrywane na dystansach 100km oraz 100mil już na samą myśl wywołują uczucie niepochamowanej z radości z jeszcze większej ilości nowych górskich szlaków do pokonania. W ten sposób Skyrunning chce uczcić swoją 10 rocznicę.

Sezon 2013 został podzielony na trzy główne kategorie:

  • Sky
  • Ultra
  • Vertical

Wszystkie kategorie to jednocześnie możliwość zdobycia tytułów oraz nagród pieniężnych. To przejrzyste zasady, które do pewnego stopnia pozwolą na specjalizację zawodników i udział najlepszych w konkretnych kategoriach.

Pierwszym najważniejszym biegiem, który otworzył Skyrunning na biegi długodystansowe to niewątpliwie Transvulcania Ultramarathon. Rozegrany na wyspie La Palm przyciągnął światową elitę biegaczy górskich i trailowych. Nigdy wcześniej nie udało się zebrać w jednym miejscu tak wielu biegowych gwiazd. Tym bardziej, bieg poprzez promocję w telewizji, mediach społecznościowych oraz dzielenie się nawet szczątkowymi informacjami został osławiony i nic nie zapowiada, aby w nadchodzącym roku, bieg nie został ponownie wybrany przez biegaczy jednym z najciekawszych.

Sukces Transvulcania utorował drogę dla pierwszego historii Skyrunning biegu na 100 mil – Ronda dels Cims. Z ponad 13 000m różnicy wzniesień, bieg zostanie rozegrany na prawie całej długości Andorry!!

Kolejnym biegiem, na który warto zwrócić uwagę, to “szybkie” Speedgoat 50k. Różnica wzniesień wynosi 3400m. Bieg zostanie rozegrany w regionie Snowbird, w stanie Utah w USA.

Dwa z najbardziej “historycznych”  dla Skyrunning regionów – Val d’Isère oraz Vail (Colorado, USA). Pierwszy z biegów Ice-Trail Tarentaise to 65km z przewyższeniem 5000m. Największy zbieg będzie miał miejsce w okolicach regionu Rhône-Alpes, znanego przede wszystkim jako miejsce zimowych Igrzysk Olimpijskich z 1992 r. Drugi z biegów to Ultra Race of Champions “UROC” – finał serii Ultra.

Co więcej? Owiane legendą, dwa europejskie biegi powinny w nadchodzącym roku przyciągnąć jeszcze więcej maniaków górskiego biegania. W serii Sky pojawi się Mont-Blanc Marathon (oraz KM Vertical w Chamonix), a także Matterhorn Ultraks, kolejna “szybka” trasa. 46km po Zermatt!

Serię Sky rozpocznie Maratòn Alpina Zegama-Aizkorr, a zakończy go nowy bieg Skyrunning Extreme. Ultra trudny i szybki bieg na dystansie 23 km przy włoskim jeziorze Garda.

Ostateczne podsumowanie 2013 Skyrunner® World Series:

  • 15 biegów w trzech kategoriach
  • 12 biegów rozgrywanych w Europie
  • 653 km górskich szlaków
  • 43 632 m różnicy przewyższeń
  • 6 biegów rozgrywanych w najbardziej prestiżowych resortach narciarskich (Chamonix, Zermatt, Vallnord, Val d’Isère, Snowbird, Vail)

Na co jeszcze czekasz? Dołącz do Skyrunning Polska, a nie ominie Cię żaden bieg!

Skyrunning 2013 - never stop wondering

Skyrunning 2013 – never stop wondering

Advertisements

2 comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s